Anasayfa / Haberler / Web Uygulamalarına Yeni Bir Bakış: Javascript Meteor
javascript meteor

Web Uygulamalarına Yeni Bir Bakış: Javascript Meteor

Meteor, açık kaynak kodlu web ve mobil uygulama geliştirme sürecini basitleştirmeyi amaçlayan javascript tabanlı bir frameworktur. İlk olarak 2012 yılında duyurulan meteorun, 1.0 versiyonu geçen hafta yayınlandı. Yazılımın resmi web sitesi www.meteor.com’a girdiğinizde “Yazılımlarınızı haz duyarak ve hiç düşünmediğiniz kadar hızlı bir şekilde geliştirin” mesajı sizleri karşılıyor.

Günümüzde web uygulamaları 70’lerde geliştirildiği şekilde kullanılmaya devam etmekte. İstemci bir talepte bulunduğunda, sunucu gerekli işlemler sonucunda elde ettiği verileri render ederek çıktıyı istemciye iletiyor. İstemci de gelen kodların oluşturduğu görüntüyü kullanıcıya sunuyor. İstemci yeni bir talepte bulunduğunda aynı işlemler tekrarlanıyor. Javascript’in geliştirilmesiyle birlikte bu durum biraz olsun değişmeye başladı, artık bazı işlemler istemci bilgisayarında gerçekleştirilip çok hızlı bir şekilde kullanıcıya sunulabilmekte. Meteor ise javascript’in bu gücünü geliştirerek daha hızlı ve bir o kadar da zevkli bir şekilde uygulama geliştirmeye olanak veriyor.

Meteor’un Sahip Olduğu Temel Özellikler

  • Modern Kullanıcı Arayüzü: Sadece birbirine bağlı link demetleri oluşturmak yerine, günümüz web ihtiyaçlarını modern ve gelişmiş kullanıcı ara yüzü ile bütünleştirir.
  • Masaüstü ve Mobile Birlikte: Masaüstü web uygulamalarını cep telefonu, tablet gibi taşınabilir cihazlarla tam uyumlu bir hale getirir.
  • Aşırı Duyarlı: Kullanıcının yaptığı değişiklikler anında görüntülenir, sunucudan kaynaklanan lag duygusu olmadan uygulamalar çalıştırılır.
  • Her Yerde Tek Dil: Isomorphic APIs ile sunucu ve istemci tarafında aynı dili ve kodları kullanılarak uygulama geliştirmenize imkan verir.
  • Tümleşik Paket Sistemi: Tüm tarayıcılar, sunucular ve mobil cihazlar için farklı paketler yüklemenize gerek kalmadan, kolaylıkla tüm paketleri uygulamanıza dahil edebilirsiniz.
  • Hızlı Dağıtım: Uygulamanın bağlı olduğu tüm tarayıcılar ve cihazlarda güncelleme işlemi tek bir komut ile gerçekleştirilebilir.

Yukarıda belirtilen özellikleri barındıran açık kaynak kodlu, büyük bir geliştirici topluluğuna sahip olan meteor’un güncel versiyonunu meteor.com adresinde bulabilirsiniz. Ayrıca adreste meteor’un kullanımıyla ilgili tüm detaylar açıklanmış ve örnek kodlar kullanıcılara sunulmuş durumda.

İlginizi Çekebilir!

android depolama

Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Açma

Android telefon veya tablet kullananlar bilirler bu cihazların belki de en büyük sorunu sınırlı hafıza …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.