Anasayfa / C#.Net / C# ile Dosya Okuma ve Yazma İşlemleri
csharp tutorial

C# ile Dosya Okuma ve Yazma İşlemleri

Bu yazımda C# ile bir metin dosyasına console ekranından girdiğimiz bir metni yazıp, sonrasında ise aynı metin dosyasından tüm verileri satır satır okuma işlemini anlatacağım. Eğer dosya ve klasör oluşturma hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz, öncelikle C# ile Dosya ve Klasör İşlemleri adlı yazımı okuyun. C#’ta tüm giriş/çıkış işlemleri için System.IO kütüphanesi kullanılır. Öncelikle bu namespace’i projemize ekleyelim.

Dosyaya Veri Yazma İşlemi

Veri yazma işlemi için öncelikle bir dosyaya ihtiyacımız var. FileStream sınıfı ile yeni bir dosya açabileceğimiz gibi, halen var olan bir dosya üzerine de yazma işlemi gerçekleştirebiliriz. Verileri dosyaya eklemek içinse StreamWriter sınıfını kullanacağız. Aşağıdaki dosyayaYaz() metodunu kullanarak işlemleri gerçekleştirelim. Kodların açıklamalarını satır aralarına ekledim, inceleyiniz.

Dosyadan Veri Okuma İşlemi

Veri okuma işlemi için tekrar FileStream nesnesine ihtiyacımız olacak. Fakat okuma işlemi için StreamReader sınıfını kullanacağız. Okuma işlemi için dosyadanOku() metodunu oluşturarak, kod açıklamalarını yine satır aralarına ekledim.

C# ile dosyaya yazma ve okuma işlemlerini en basit haliyle detaylara girip kodların anlaşılabilirliğini azaltmadan anlatmaya çalıştım. Sorularınızı bana iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

c# müzik çalar yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak ...

5 Yorumlar

 1. Dostum peki text dosyasının içindekileri okuttuktan sonra en yüksel olan sayıyı herhangı bır texboxun textıne nasıl yazdırırız?

 2. Can Özkan Özarpacı

  Hocam Merhaba ,

  belli bir satırdan sonra yapmak istesek bunu nasıl yapabiliriz ?
  Örneğin ;
  metin.txt belgesinde 10. satırdan sonra eklemek istiyorum çünkü düzenlenecek olan dosyanın başına yazmam bir şeyi değiştirmiyor bana 10. satırdan sonrasına eklemem yarıyor

 3. SqlConnection baglanti = new SqlConnection(“SERVER=SALO-BILGISAYAR\\SQLEXPRESS;Database=dso;Trusted_Connection=true;”);

  ben bu server kısmını texten almak istiyorum.

 4. Merhaba,
  Örneğiniz dikkatimi çekti.Fakat yanlış yaptığınızı belirtmek isterim. “while (yazi != null)” bu kısım doğru değil.Çünkü string bir değişken asla ‘null’ olamaz.Orası while (yazi != “”) şeklinde değişmelidir.

 5. palaşımınz için teşekkürler fakat
  Could not find a part of the path ‘\C:\metinbelgesi.txt’. bu hataı alıyorum projede yardımcı olurmusunuz .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.